Řeky a moře Malých Antil na kajaku
Karibské moře je snem každého, kdo miluje vodu, vodní sporty a moře. Jachtaři tu sice hrají prim, ale my jsme na naši výpravu na plachetnici přibalili i nafukovací dvoukajak Twist N II. Posádka sice proti transportu balíku gumy chvíli protestovala, nakonec ale byli všichni rádi, že jsme tuhle loď s sebou měli!
Ukázalo se totiž, že lehoučký a obratný Twist nejenom skvěle posloužil při nejrůznějších hrátkách na vodě a rychlých transportech na souš, podnikli jsme na něm i dvě výpravy po mangrovových řekách na ostrovech Dominika a Marie Galante. Ale popořadě.
Zátoky Martiniku
Po loňské povedené expedici na Svatou Lucii a Grenadiny letos vyrážíme s rodinou na severní trasu Martinik – Dominika – Guadeloupe. Přestože v našem plánu dominuje koupání, šnorchlování a průzkum vnitrozemí ostrovů, chystáme se na kajaku projet i dvě zajímavé řeky. Jednou z nich je Indian River na Dominice, druhou potom neznámá řeka Vieux-Fort na ostrově Marie Galante.
Vyrážíme z Martiniku a prvních asi pět dnů se s plachetnicí pomalu suneme podél závětrného pobřeží na sever. Prozkoumáváme nádherné zátoky, plné obrovských mušlí a krmících se želv, a náš kajak se hned ukazuje jako super plavidlo pro krátké a rychlé akce. Na vodu ho můžu spustit během pár vteřin, uvezu na něm sebe i dvě desetileté děti, a i když pádluju sám, je plavba díky směrové ploutvi pohodlná i ve větru.
Poslední kotviště na Martiniku volíme u města Saint-Pierre. Tohle bývalé hlavní město leží pod vulkánem Mount Pelée, jehož erupce úplně zasypala výstavní „Paříž Karibiku“, jak se také městu přezdívalo. Stihneme ještě návštěvu místní rumárny a celodenní průzkum vnitrozemí a pak vyrážíme na přeplavbu na ostrov Dominika.
Indian River
Dominika jednoznačně patří k mým nejoblíbenějším karibským ostrovům. Pozor, nesplést s Dominikánskou republikou plnou turistů. Na Dominice najdete skutečný karibský ráj – pláže bez lidí, hustou džungli a pohodové lidi. Tady se také natáčel film Piráti z Karibiku II a jednou z lokací byla i řeka Indian River na západním pobřeží ostrova.
Indian River je velmi krátká, její splavná délka vlastně jen o málo přesahuje kilometr, ale její návštěva rozhodně stojí za to. Hlavní zajímavostí jsou obrovské kořeny stromů, které tvoří propletence na březích, a vytvářejí tak neskutečnou kulisu a bizarní atmosféru. Plavba ve stínu palem a tropických stromů je velmi snadná, po necelém kilometru připlouváme k molu s malou restaurací, kam místní průvodci vozí na veslicích turisty. Dnes jsme tu ale úplně sami.
Od restaurace pokračuju proti proudu ještě dalších asi 500 metrů. Doposavad líná řeka se mění a musím překonávat občasné peřeje (spíše peřejky). Má cesta končí v totální džungli u spleti větví, tvořících jakousi přírodní bariéru. Obracím a vydávám se na zpáteční cestu. Nad hlavou mi posedávají volavky, pralesem se nese cvrkot cikád a pozoruju obrovské kraby, kteří se schovávají ve spleti kořenů.
Vieux-Fort
Naše jachta nás po dalších dvou týdnech zanese na souostroví Guadeloupe, z jehož několika ostrůvků míříme mimo jiné na ostrov rumáren a větrných mlýnů, Marie Galante. Kotvíme v nádherné zátoce s písečnou pláží, jsme tu skoro sami, na vodě okolo se pohupují už jenom dvě další lodě. Takhle si představuju karibský ráj!
Ostrov prozkoumáváme ve vypůjčeném autě a podle mapy najdeme postupně všechny zajímavosti, které nabízí – rumárny, pláže, větrné mlýny, opuštěné cukrovary i muzeum otrokářství.
Z našeho kotviště vyplouváme následující den odpoledne na dvou kajacích na průzkum mangrovové řeky Vieux-Fort. Nejdřív musíme po moři obeplout skalnatý mys a potom přistát na pláži. Kajaky přenášíme přes asi 50 metrů široký písečný předěl k samotné řece a vyrážíme proti proudu.
Tok se rozlévá do šířky místy až 50 metrů. Břehy lemují mangrovníky a trsy trav a nejrůznější vegetace. Pozorujeme spousty ptáků a užíváme si poklidného večera uprostřed džungle. Řeka se postupně zužuje a větví a my se noříme do stále hustší vegetace. Najednou je konec – před námi je bariéra větví a vzdušných kořenů, která se nedá překonat. Obracíme a vydáváme se na zpáteční cestu k naší plachetnici…
Informace o destinaci
Martinik
„Ostrov květin“, jak také místní nazývají Martinik, je francouzským zámořským departmentem, ležícím mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika. Martinik nabízí všechno, co můžeme od karibského ostrova čekat – nádherné písečné pláže, průzračné moře, malebné rybářské vesničky a k tomu skvělý karibský rum. Dominantou ostrova je 1397 m vysoký vulkán Mont Pelée, na jehož vrchol můžete vystoupat. Určitě se také zastavte v Les Anses-d’Arlet, jedné z nejkouzelnějších rybářských vesniček na Martiniku, která si uchovala atmosféru neobjeveného místa. Hlavní marínu najdete na jihu ostrova v obci Le Marin, odtud vyplouvá většina jachtařů na plavby po jižním Karibiku.
Dominika
Dominika je asi tím nejzelenějším z karibských ostrovů. Najdete na něm jeden z posledních nedotčených deštných pralesů na světě, aktivní vulkány, horská jezera, asi tři stovky řek a přibližně stejný počet vodopádů. Symbolem ostrova je velký papoušek amazoňan císařský, kterého tu můžete spatřit. Je možné plout po řece Indian River, navštívit nádherné vodopády Trafalgar Falls nebo vystoupat na vulkán Morne Diablotins a k druhému největšímu vroucímu jezeru světa Boiling Lake. Mezi zajímavosti Dominiky patří i mořské želvy, které na zdejších plážích kladou vejce, nebo nádherné pláže z černého vulkanického písku.
Guadeloupe
Guadeloupe patří k Francouzským Antilám a je součástí závětrných ostrovů souostroví Malé Antily. Výhodou je četné a levné letecké spojení z Francie do Pointe-a-Pitre. Guadeloupe je skvělou základnou pro plavby v Karibiku jak směrem na nazávislý ostrov Dominika, tak na luxusní britský ostrov Antigua. Guadeloupe nabízí ideální jachtařskou oblast se stabilními pasáty a klidnými lagunami a zátokami. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Milovníci šnorchlování jistě ocení ostrůvky Les Saintes s romantickými zátokami. Klidné moře na závětrné straně Guadeloupe je jednou z nejoblíbenějších destinací pro potápění – proslulá je zejména rezervace Pigeon Island – Réserve Cousteau.
Praktické informace
Plavby Karibikem na plachetnici
Plavby na míru s doprovodným programem a s českými kapitány organizuje CK Inspira, víc na www.inspira-sailing.cz.
Mezinárodní doprava
Oblast Malých Antil je dobře dostupná, na větší ostrovy létají přímé linky z mnoha evropských měst. Na menší souostroví je nutné využít místní přelety. Na Martinik, Pointe-á-Pitre nebo St. Maarten se ideálně dostanete letem Air France s přestupem v Paříži. Z dalších společností sem z Francie létá Corsair, Air Caraibes nebo Xl Airways. Cena letenky podle sezony 12 – 20 000 Kč.
Klima a sezona
Přestože se počasí v Karibiku liší ostrov od ostrova, v rámci jednotlivých ostrovů jsou tu teploty většinou stabilní s jen malými sezonními odchylkami. Stálé pasátové větry přinášejí ke Karibským ostrovům ze severovýchodu teplý vzduch, zahřívaný množstvím slunečních paprsků. V období listopad – červen bývá počasí stabilní, s velkým podílem slunečního svitu. Teploty vzduchu dosahují rozpětí asi 26 – 31 °C. Teplota vody se pohybuje mezi 27 – 29 °C. V srpnu a září bývá tahle oblast často soužena tropickými bouřemi, které většinou trvají několik dní.
Bezpečnost a zdraví
Při cestování po Karibiku není vyžadováno žádné speciální očkování, je ale doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky, břišními tyfu a na cestu je dobré si sbalit repelent. Malé Antily jsou bez výskytu malárie.
Text a foto: Jan Hocek (www.hocek.cz)
Další články
Staňte se tváří GUMOTEXU !
Staňte se tváří GUMOTEXU ! V červnu (19. -
Kajak Solar na cestách
Hledáte dárek pro cestovatele na Vánoce? Když jsme se
Jak uspěl Seawave na závodech v Thajsku
Přestože má Thajsko několik stovek kilometrů mořského pobřeží