Úvodní stránka>Tipy>Záchrana – improvizovaný sedák a vytažení zaklíněného plaváčka

Záchrana – improvizovaný sedák a vytažení zaklíněného plaváčka

V posledním dílu našeho záchranného seriálu od Matěje Sottnera si řekneme, jak vytvořit improvizovaný sedák ze smyce a lana – ten se nám může hodit např. při slanění do jinak nepřístupného kaňonu – a jak pomoci zachraňovanému, kterému se zaklíní noha pod kámen a zůstane uvězněn v proudu.

Improvizovaný sedák z ploché smyce

Nejen při pádlování v hlubokých kaňonech, ale i při záchranných akcích je občas potřeba slanit. Slaňovat za vestu nemusí být zrovna bezpečné a na Dülferův sed vodácké oblečení není zrovna stavěno. Vytvořit si improvizovaný sedák ale zvládne, s trochou tréningu a minimem vybavení, každý a slanění přes karabinu na polovičním lodním uzlu už je pak hračka.

Improvizovaný sedák – plochá smyčka. Krok I a II

Na sedák ze sešité ploché smyčky musíte mít smyčku tak akorát dlouhou, popřípadě si jí zkrátíte uzlem. Pak už je to jednoduché a k fotkám ani není třeba popisků.

Improvizovaný sedák – plochá smyčka. Krok III a IV

Improvizovaný sedák z kusu lana

Druhá možnost je sedák z dlouhého popruhu respektive kusu lana. Kromě fotek je tady asi dobré napsat, že víc závitů kolem pasu znamená větší pohodlí a že na ukončení je vhodné použít například protisměrný vůdcovský uzel.

Improvizovaný sedák – dlouhý popruh. Krok I a II

Improvizovaný sedák – dlouhý popruh. Krok III a IV

Improvizovaný sedák – dlouhý popruh. Krok V a VI

Improvizovaný sedák – dlouhý popruh. Krok VII a VIII

Záchrana člověka, kterému se zaklínila noha pod vodou

Záchrana člověka, kterému se zahákla noha za kámen (větev) pod vodou, patří k těm, které je potřeba udělat hodně rychle, protože zachraňovaný většinou nemůže dýchat a visení v silném proudu za nohu je velmi bolestivé.

Nejprve je v takové situaci potřeba zajistit, aby měl obličej nad vodou. K tomu potřebujete záchranáře (nejlépe několik) na obou březích. Z jedné strany řeky přehodíte házečku na stranu druhou, kde ji další část týmu spojí s házečkou druhou a do obou pytlíků dá trochu kamení. Pytlíky uzavřete, ať v nich kamení zůstane!

Potom oba spojené pytlíky natáhnete pod místo, kde je zachraňovaný a táhnete je vodou proti proudu.

Spojené házečky natáhneme pod místo, kde je zachraňovaný

Díky kamenům je lano pod hladinou a je šance, že na ně zachraňovaného naberete. Pokud ne, zkuste to znovu, přidejte kamení a zkoušejte to znovu a znovu, dokud se to nepovede.

Po úspěšném zaháknutí dostanete zachraňovaného do vzpřímenější polohy s hlavou nad vodou. Potom ho táhnete ještě dál proti proudu a noha se buď uvolní, nebo budete muset použít ještě jeden identický systém dalšími házečkami a s více kamením, který protáhnete hlouběji vodou a nohu s ním vyprostíte.

Házečky naplněné kamením podsuneme pod zaklíněného

Zachraňovaného pak uvolňováním jednoho a natahováním druhého konce spojených házeček postupně přemístíte k jednomu či druhému břehu.

Počítejte s tím, že při zaháknutí není výjimkou, že se v noze zlomí jedna či více kostí. Je to pořád lepší, než tam zůstat viset…

Plaváčka pak vytáhneme ke straně

Závěrem bych vám snad jen rád popřál, abyste lano napínali často, ale jen na sušení mokrého hydra. Doufám, že vám celý záchranný seriál přinesl dost znalostí, abyste si dokázali poradit v každé nepříjemné situaci. Tak a teď už vyrazte pádlovat.

Zdroj: padler.cz, Matěj Sottner

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru