Úvodní stránka>Recenze>Recenze a tipy pro cestování s lodí Thaya

Recenze a tipy pro cestování s lodí Thaya

1) Přeprava: Kajak je sbalený v kvalitním velkém voděodolném batohu, který můžete dát na záda a dá se krásně využít i na nákup surovin nebo při odnosu do prádelny. V obalu je i pumpa a složená 2 pádla. Vše váží přibližně 20 kg takže je to zhruba stejné jako standardní zavadlo do letadla a odbavení na letišti je s touto batožinou také bez problému. Letenka za zavazadlo navíc (do Mexika) stála v našem případě 100 USD.

2) Nafukování – jednoznačně si pořiďte pumpu s ukazatelem tlaku – já ji neměl (naštěstí byla po ruce pumpa od paddleboardu s ukazatelem). Bez něj nemáte tušení, jestli kajak není “přefouknutý”. Na ostrém slunci se tlak vzduchu v lodi zvýší a mohlo by hrozit její prasknutí. Pokud není kajak dostatečně nafouknutý, pak se ve vlnách „láme“ a vlní a nepluje ideálně. Prostě správný tlak nafouknutí lodi je velmi důležitý… Já jsem tlak 1x nastavil precizně a další 2 měsíce poté už na to nesáhl…

3) Nafouknutí trvá maximálně 10 minut – stačí kajak vytáhnout z batohu, rozbalit, nafouknout, hodit přes palubu lodi a plout. Vyfouknutí lodi trvá asi 5 minut – povolí se všechny ventily a kajak se prostě sroluje a převáže popruhem.

4) Skladovaní kajaku na lodi – doporučuji si koupit (nebo vyrobit) držáky na zábradlí a i v případě charteru je vozit s sebou (viz foto). Hodí se i pro plastový kajak a paddleboardy. Tyto 2 ks držáku stály 9 tisíc Kč a jsou naprosto perfektní. Ušetří vám spoustu času s neustálým vyfukováním a nafukováním lodi anebo spoustu stresu, že loď prodřete. Stačí i mírné vlny a neustálý pohyb, a i malá hrana kajak může poškodit. Součástí kajak setu je sada lepení pro usnadnění cestování.

5) Ke kajaku jsou v balení i nafukovací sedačky s opěrkami. Na krátké vzdálenosti jsem je dal pryč – v této variantě cest nejsou potřeba a dětem pro hraní spíše vadí. Na delší plavby je tam můžete zase pomocí popruhu upevnit (cca 10 min). My je na této dovolené nepoužili.

6) Do dna kajaku se zasunuje malá ploutev, která nemá pojistku – jednou na pláži se nám ji podařilo ztratit a naštěstí potom i znovu najít. Pozor na to!

7) Při příjezdu na kamenitou pláž nebo skalnaté pobřeží musí všichni vystupovat do vody, což v teplých krajích nevadí. Na plastovém kajaku jsme v Antarktidě i Arktidě prostě najeli až na břeh a pak na kameni vystoupili. Gumotex Thaya Karkulku snadno odnesu sám kamkoliv na břeh, plastový kajak bych takto neodnesl.

8) Když Karkulku dáme na břeh, nesmí být pod ní žádná ostrá větev či kámen – stále se bojím, že pokud si v naší nepřítomnosti na ni někdo sedne anebo začnou cizí děti skákat, mohla by se takto loď poškodit.
9) Náš kajak si vede dobře i ve vlnách 0,5m, a ve větru do 15 km/hod si s ní také 2 dospělí se 2 dětmi poradí – ale už je to trochu dřina.

10) Pádla jsou lehká, krásná a karbonová takže na nich nic nemůže zreznout. Uvítal bych nějakou pojistku proti pootočení, ale dá se to zvládnout.

11) Nasedání a vysedání z/na plachetnici je i ve vlnách snadné – stačí jakékoliv schůdky či malá plocha (pozor na jakoukoliv ostřejší hranu).

12) Odplutí od pláže proti 1metrovým zalamujícím se vlnám už chce odvahu a šikovnost, ale ještě to stále je zvládnutelné ve 2 dospělých a 2 dětech.

13) Když se do lodi dostane voda, a i hodně vody, stačí malá nádoba a naprosto snadno se z ní voda dostane zase pryč. Kajak se dá vylít snadno i na vodě. Naopak poměrně obtížně se z lodi dostává nanošený písek a mušličky, musí se vypláchnout kbelíkem na palubě.

14) Doporučuji kajak Thaya pro rodinné cestování s dětmi. S touto lodí si užijí spoustu legrace dospělí i děti.

Jiří Denk – cestovatel

 

 

 

 

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru