Úvodní stránka>Cestování>Cestování po českých vodách

Cestování po českých vodách

Přestože v české kotlině nemáme moře, oceán, ba ani horská jezera či divoké řeky, naše země se těší velkému zájmu vodáctví. Co stojí za tím, že tolik Čechů podlehlo kouzlu vodáctví?

 

Foto: Vltava, český kajakář Vavřinec Hradílek

1. Jsme outdoorový národ každým coulem

Je to jednoduché: milujeme sport. Od turistiky, přes horolezectví a cyklistiku až po vodáctví. Stejně jako potkáte víc Čechů než Slováků na túře v Tatrách, tak při raftingu na Salze budete mít dozajista štěstí na nespočet českých part a partiček. Není bez zajímavosti, že povinné kurzy plavání, tak jak je známe z našich základních škol, nejsou v mnoha zemích Evropy samozřejmostí. Například ve Francii do osnov plavání vůbec nepatří. A zrovna umět plavat je vcelku dobrý předpoklad ke kayakingu, kanoingu či raftingu.

Foto: fotoarchiv GUMOTEX

2. Utíkáme do divočiny

Milujeme sport a milujeme přírodu. Od starostí všedního dne a od vřavy velkoměsta se utíkáme do divočiny. V Česku nemáme ani moře ani pořádné hory, ale zato máme nádherné luhy a háje a své přírody si vážíme možná víc než ti, kteří mají faunu i floru mnohem rozmanitější. Když se zamyslíme nad fenoménem campingu, trampingu a dalších podobných kratochvílí více či méně souvisejících s vodáctvím, zjistíme, že se všechny odehrávají pod širým nebem.

Foto: Černá Hora, Tomáš Dušek

3. Jsme v srdci Evropy

Češi. Cestovatelé tělem i duší. Někdy jsme spíš jak Honzové za pecí, ale když uslyšíme volání dálek, neváháme všeho nechat a vydat se za dobrodružstvím.  Do karet nám hraje výhodná poloha v srdci Evropy. Stačí se autem vydat z jakéhokoliv místa v Česku na jakoukoliv světovou stranu a během chvíle jsme v jiné zemi. Svůj podíl na naší lásce k cestování má i historie. Jednak odkaz české cestovatelské tradice (vzpomeňme na slavné české cestovatele Hanzelku a Zikmunda či Emila Holuba) a taky nemožnost cestovat během komunistické éry. Po Sametové revoluci jsme začali dohánět, co jsme předtím zameškali.

Foto: Seychely, Jan Hocek

4. Naši tatínci vsází na „utužovací“ dovolenou

Pro českou kulturu je charakteristický speciální druh dovolené. Máme na mysli tolik oblíbené „utužovací“ pobyty tatínků s dětmi à la S tebou mě baví svět. A to jak v zimní, tak letní podobě. Otcové žijí v přesvědčení, že maminky své děti přespříliš hýčkají a rozmazlují, a tak s oblibou vyrážejí na dovolené pouze se špunty. Chtějí je mít jen pro sebe a vyhnout se otázkám typu: „Kolik jsi toho dnes už vypil?“. Když zapomenete na opalovák nebo půjdou děti spát bez vyčištěných zubů nebo nebudou spát vůbec, nic se vlastně nestane.

Foto: z natáčení filmu Špunti na vodě, Bioscop

5. Jsme přímo u zdroje

O tom, že jsme outdoorový národ svědčí i množství tuzemských značek sportovního vybavení. V neposlední řadě i nafukovací čluny GUMOTEX. Inu, zlaté české ručičky si poradí se vším. Staň se součástí fenoménu vodáctví i ty. Není na co čekat.

Foto: kánoe PALAVA, fotoarchiv GUMOTEX

Foto: Orlice, fotoarchiv GUMOTEX

Text: Barbora Robková pro Výletník.cz

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru