Úvodní stránka>Cestování, Novinky, Recenze>Jan Šícha – Thaya – na bavorském jezeře

Jan Šícha – Thaya – na bavorském jezeře

Loď znamená svobodu, na bavorském jezeře u průmyslové zóny

Věnuji se letos Labi, ale když kus ujedu, vracím se do našeho historického domu u Mariánských Lázní. Píšu všude možně, i ve vlaku, ale nejlépe mi to jde doma. Když ale máte loď a vaší vlastní vinou se to rozkřikne, zavolají přátelé z Bavorska a řeknou něco ve smyslu, že Labe je jedno povodí, ale to povodí k Dunaji je také dobré, a pozvou vás na Brückelsee, samozřejmě s dodatkem „A vezmi s sebou loď.“ Slovo Brückelsse jsem nikdy neslyšel, je to pár desítek kilometrů před Regensburgem, takže od nás o hodně blíž než do Prahy. Myslím si, že na dovolenou se má jezdit na krátké vzdálenosti. U Brückelsse se to prý prudce dovolenkově rozvíjí, jedu se podívat, jak se jim daří. Mám rád lidi snaživé a činorodé, mám rád neodfláknuté výsledky práce, proto propaguji lodě od GUMOTEXU.

Brückelsee je jedno ze tří sousedících jezer. Těžilo se tu hnědé uhlí, voda čistá, lesy okolo. Když se blížíte, projíždíte průmyslovou zónou, takže se divíte, že zrovna tady by mohlo být něco hezkého. Když projíždíme Wackersdorfem, Vroni vzpomíná na to, že sem s rodiči jako malá jezdila demonstrovat. Trochu mi sepne. O Wackersdorfu slyšeli v Německu všichni, kdo se zajímají o zelené hnutí. Slyšel jsem o něm také, ale bez jakékoli představy, kde místo leží, na Bavorsko bych to netipoval. V hornickém kraji se chystali postavit zařízení na další zpracování tyčí z jaderných elektráren. Probíhaly tady demonstrace, které připomínaly občanskou válku, protože vláda nasadila těžkooděnce a narazila na celoněmecké hnutí proti atomové energii, které nedávno slavilo historický úspěch, když Německo odstavilo své jaderné elektrárny. V roce 1986 tu při demonstracích zemřeli tři lidé, v roce 1989 vláda od projektu upustila. V Německu se to považuje za velké vítězství občanské společnosti nad špatným záměrem a násilím státu. Plochy ale už byly odlesněné a připravené, takže se tu usídlila spousta firem. Kombinaci jezer, lesů a fabrik se tu říká symbióza života a práce, v míře snesitelné pro všechny. Vroni mě v autě upozorňuje, že domy jsou tu hornické, pro více rodin, architektura je tu úplně jiná než v širokém okolí zastavěném v bavorském venkovském stylu. Horníci sem kdysi přišli z Porúří.

Symbióza života a práce funguje. Z průmyslové zóny přijedete do jiného světa, na břehu jezera si můžete koupit bungalov s malou terasou, prý to vyjde asi na půldruhého milionu korun. Na větší pláži jsou dokonce palmy, nezkoumám, jestli z plastu nebo v květináči, protože vyjíždíme na jiné jezero, hned vedle. Když to ale vyfotíte z dálky a sebe v popředí, můžete tvrdit, že jste byli v Karibiku.

Nafukuji loď, lidé na břehu se ptají, co je zač, a vybavují si, že české lodě mají dobrou pověst, narážím na to opakovaně a nevymýšlím si. Ptáme se, kde se tu vzali, říkají, že jsou od Baltu, jedou do Rakouska, zastavili se na tři dny, ale klidně by zůstali déle.

Loď na tomto jezeře znamená svobodu, jedete směrem, kam se dá obtížně dojít. Výlet může být celodenní i na tři hodiny po práci.

Průmyslové stavby na obzoru neruší, čistá voda a lesnaté břehy okamžitě dávají pocit svobody a dovolené.

Starší domky sahají až do vody. Rybařit se z nich ale nedá, protože ryby do čisté vody zatopených dolů ještě nedorazily. Možná se to za příštích tisíc let spraví.

Změna k lepšímu už tu nastala, je čas.

Přístaviště plachetnic. Kdyby všechny vyjely, bylo by na jezeře dost plno. Jste ale v Německu, takže by to možná řešili povolením k jízdě jen v některých dnech v týdnu. Kdyby se to po svobodné diskusi nařídilo, všichni by to respektovali. Jeden z důvodů, proč do Německa jezdím raději než jinam. Diskutuje se tu a dodržuje.

Můstků na přistání se na konci jezera nabízí hodně, lidí je pár v kempu a občerstvovnách na břehu, ale břehy jsou liduprázdné. Google mapa říká, že nejbližší cesta je dost daleko.

Takto to vypadá, že loď couvá do oblak.

Padne večer, vyrazíte zpátky, zajdete si na pizzu a salát do hospody s výhledem na jezero. Pokud bydlíte na Tachovsku nebo v okolí Mariánských Lázní, za hodinu a kousek spíte ve své posteli.

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru