Úvodní stránka>Recenze>Thaya na palubě – cestování s lodí

Thaya na palubě – cestování s lodí

 

Gumotex mi poskytnul k testování nafukovací kajak Thaya, který okamžitě dostal podle své krásné červené barvy jméno “Karkulka”. A jak se osvědčila? Během 1,5 měsíce se na naší nové Karkulce vystřídalo 6 dospělých a 6 dětí, nejvíce nás bylo na ni 3 dospělí+2 děti či 2 dospělí+3 děti najednou a vše překvapivě výborně a bez problému zvládla. Děti na lodi i do ní skákaly, hrály si a řádily na ní, jak se jen dalo. Byla podrobena těm nejtěžším zkouškám odolnosti a stability při dětských rozpustilých hrách. Nejdramatičtější okamžiky nastaly při odplouvání od pláže v zalamujících se 1-1,5m vysokých vlnách, kdy 2 dospělí a 2 děti už byla pro nás jasná hranice. Karkulka i v takovém případe držela tvar a nezlomila se. Nabrala strašně moc vody, která sahala asi do půlky lodi, ale překvapivě stále plula na hladině a byla naprosto stabilní.

Při našich cestách zvládla pláže v Mexiku, Kostarice i Panamě a stala se tak pro nás hlavním přepravním prostředkem z větší lodi na kotvě, se kterou cestujeme běžně, na samotné pláže. Pro naše cestování máme připravený také plastový kajak 2+1, ten se sice více hodí pro vyplutí na pláže, kde převládá v podkladu ostré kamení, ale uveze daleko méně a je mnohem těžší. Vytáhnout jej v jednom člověku z vody na palubu je extrémně náročné, a tak jsme si oblíbili Karkulku. Na palubu ji vytáhnete sami naprosto lehce a já mám navíc na lodi speciální háky na zábradlí, do kterých ji bezpečně uložím jako do postýlky. Je totiž třeba si dát velký pozor, aby se při plavbě v lodi například malým pohybem o něco neprodřela (tak jak se mi to stalo s mým padleboardem).

Při delší plavbě je lepší ji vyfouknout a poskládat, což vám zabere 5-10 minut a pak zase nafouknout (práce trvá maximálně 10 minut). Thaya je loď až neuvěřitelně skladná – srolujete ji i sami, převážete popruhem a položíte na bezpečné místo. Takže vzít nafukovačku Thaya na palubu s sebou na cesty? Za nás a děti rozhodně ano!!!

Jiří Denk – cestovatel

  

 

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru