Úvodní stránka>Recenze>Mořský kajak Seawave od Gumotexu dostal do výbavy kormidlo – jak funguje?

Mořský kajak Seawave od Gumotexu dostal do výbavy kormidlo – jak funguje?

Jízdní vlastnosti kajaku Seawave už jsme pro vás zkoušeli během testu v roce 2014, kdy byl horkou novinkou. Pokud vás zajímá samotná loď, pak si o ní určitě přečtěte v původním textu. My se dnes budeme zabývat letošní inovací Seawavu. Přídavným kormidlema, které usnadní ovládání lodi méně zkušeným pádlerům a i zkušenějším pomůže například při pohybu v silném větru.

Přídavné kormidlo ke kajaku Seawave je konstruováno a ovládáno klasickým způsobem. Jeho výhodou je možnost poměrně snadné montáže a velmi jednoduché demontáže. Celá sada se skládá z plastových ovládacích pedálů, z provázků propojujících pedál s kormidlem a pak ze samotného kormidla. To je vyrobeno z kombinace kovových a plastových komponent, aby správně odolalo i méně šetrnému zacházení nebo kontaktu s kameny a dalšími překážkami.

Když se na kormidlo podíváme podrobněji. Část kormidla sloužící k uchycení na palubu lodi je kovová, aby byla pevnější a odolnější. Stejně tak je kovový i čep, na kterém se kormidlo otáčí. Ostatní komponenty jsou plastové s drobnými kovovými doplňky (šroubky, očka,…). Tvar kormidla je uzpůsoben poměrně nízkému ponoru kajaku, a kormidlo tak je tak dostatečně dlouhé, aby dosáhlo do vody, i když je loď nenaložená. Když jí naložíte, bude kormidlo ponořené až až, ale to je asi neřešitelný problém.

Samotnou montáž jsme svěřili člověku, který je jen občasným vodákem a navíc je na obě ruce levý, abychom vyzkoušeli, zda ji dokáže provést kdokoliv a to i když neví, jak je celý běžný kormidlovací systém konstruován. Podle přiloženého návodu se to dotyčnémupodařilo, ačkoliv narazil na několik zádrhelů, které ho při montáží lehce přibrzdily. Celkověprvní montáž trvala asi 15 minut, každá další pak už výrazně méně. Jak sám říká: „Pokud dokážete dle návodu sestavit nábytek z Ikey, pak dokážete dle návodu namontovat i toto kormidlo.“

Montáž probíhá tak, že si na dno lodi, k popruhu určenému k uchycení nožních opěrek, připevníte pedály sloužící k otáčení kormidla. Samotné kormidlo se upevňuje do kruhovéhovylévacího otvoru v palubě zcela jednoduše pomocí šroubu. Skrz připravené prostupy v palubě (přípravou na kormidlo jsou vybaveny lodě vyrobené v roce 2016, u starších modelů je třeba svépomocně nebo s využitím autorizovaného servisu Gumotex otvory pro montáž kormidla dodělat) protáhnete ovládací šňůry. Pak už jen stačí vše pospojovat, nastavit si správně pedály a délku šňůr a můžete vyplout.

Samotné jízdní vlastnosti kormidla si i náš „nevodák“ chválil a ocenil jej zejména při splouvání klasických turistických úseků na našich řekách, kde mu kormidlo výrazněusnadnilo manévrování. Zpočátku mu ovšem trvalo správné vyladění vzdálenosti nožních pedálů, nastavení délky ovládacích lanek atd. Když se podařilo vše vyladit, stalo se kormidlo brzy výrazným pomocníkem, který ušetřil mnoho zbytečných manévrovacích záběrů. V opravdové větrné smršti na moři jsme kormidlo zatím netestovali, ale brzy to máme v plánu.

Akční nabídka

Pokud vás kajak Seawave v kombinaci s kormidlem zaujal, pak neváhejte a zkuste využít jedinečnou nabídku, která platí do konce září. Když si koupíte kajak Seawave, dostanete k němu celý montovatelný set kormidla (běžná cena 4 959 Kč) zcela zdarma.

19. 9. 2016

Zdroj padler.cz, autor: Petr Snížek

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru