Lov z plavidel na svazových revírech. Je jich dost? A co s tím?
V souvislosti s neustále se rozvíjející chutí rybářů o lov ryb z nejrůznějších plavidel se stále častěji objevují i dotazy či diskuze na téma, že je revírů s povoleným lovem z plavidel málo.
Někteří rybáři se domnívají, že lze používat pouze pramice apod. Nedalo mi to a nastudoval jsem trochu zákony, konzultoval situaci s některými představiteli ČRS a MRS a ve spolupráci s firmou Gumotex jsme pro vás zpracovali seznam všech svazových revírů, kde je lov z plavidel povolen. A také jsem připravil jakousi “kuchařku”, jak dosáhnout toho, aby bylo revírů s povoleným lovem z loděk více. Tedy pokud to chcete…
Jaká jsou plavidla
Asi jste si všimli, že nepoužívám slovo “loď”, nýbrž “plavidlo”. Záměrně. Píše se totiž rok 2017 a dávno už se neprovozuje lov jen z rybářských pramic. Tzn. že i zákon a BP hovoří o lovu z plavidel. To mohou být klasické pramice (dřevěné, kovové, laminátové či plastové), nejrůznější pevné a nafukovací lodě (čluny, belly boaty, kánoe, kajaky, katamarány, vory), velké motorové lodě (pozor na motorizaci – tu neošetřuje zákon o rybářství a jsou nejrůznější omezení výkonu až po úplný zákaz). Přesný výčet povolených typů neexistuje. Existuje pouze seznam plavidel, z nichž je lov ryb zakázán:
Legislativa: “Zák. o rybářství : § 13, (3) V rybářských revírech se zakazuje lov
e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,
Vybrané části zákona, prováděcí vyhlášky a Rybářského řádu:
Zákon o rybářství:
HLAVA III
Lov
§ 13
(3) V rybářských revírech se zakazuje lov
e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,
takže, jak již bylo řečeno, zákon lov z plavidel nezakazuje
Prováděcí vyhláška
Příloha č. 7
Povolené způsoby lovu, povolené technické prostředky k lovu a způsob jejich užití při lovu v rybářském revíru.
1. Povolené technické prostředky k lovu
2. Vábničky, plavidla, plovoucí nafukovací rybářské pomůcky určené k lovu ryb, echolot, podběrák, čeřínek, vezírek, vyprošťovač háčků, měřítko, stojánky nebo držáky na udice, čihátka, splávky, zátěž, nahazovací prak a další prostředky. Použití těchto prostředků specifikuje uživatel revíru v bližších podmínkách výkonu rybářského práva.
Prováděcí vyhláška k zákonu rybářství výslovně lov z lodí povoluje.
Bližší podmínky
IV. Lov ryb z plavidel
Lov ryb z plavidel je zakázán. Revíry nebo jejich části, kde je lov ryb z plavidel povolen, určuje uživatel rybářského revíru.
Rybářský řád tedy lov z loděk sice zakazuje, ale na každý jednotlivý revír může být uživatelem revíru lov z plavidel povolen, což je pak uvedeno v popisu revíru: “lov z plavidel povolen”.
Lodě mohou být obyčejné veslice, nebo solidně motorizované a technicky vybavené.
Lov z loděk je tedy obecně zakázán, musí být výslovně povolen
Opakuji tedy: Zákon, přesněji řečeno jeho prováděcí vyhláška lov z loděk povoluje. Zakazuje to až sám “rybářský řád”, který si ale určuje uživatel revíru (tedy buď příslušná MO nebo Územní svaz) a může jej povolit. Podstatné tedy je, že lov z loděk může uživatel povolit a nijak tím nebude kolidovat s nadřazenými předpisy. A tak tomu také na cca 140 revírech v ČR je.
Kde je v ČRS lov z plavidel povolen
Český rybářský svaz obhospodařuje tuším 968 mimopstruhových revírů o rozloze 16792 ha. Lov byl k roku 2016 povolen na 138 z nich. Celková plocha revírů, kde je lov z loděk povolen je cca 10880 ha, což je cca 65% plochy všech mimopstruhových revírů v ČRS.
Kompletní seznam revírů, kde je lov z loděk povolen je zde.
Jak je to v MRS?
V Moravském rybářském svazu je generelně lov z loděk povolen na všech stojatých vodách o rozloze nad 50 hektarů + na některých dalších jmenovitě uvedených řekách a opět je to vždy jmenovitě napsánu u konkrétních revírů v jejich popisu.
Morava je zde: http://www.mrsbrno.cz/.
http://www.mrsbrno.cz/index.php/rybarske-reviry
Chybí povolení na Vašem revíru? Co s tím?
Je to relativně snadné. Pokud jste četli článek, který zjednodušeně vysvětluje fungování svazu, nejspíše již víte. “Stačí” nesedět doma a nenadávat na současnou situace a jít na Vaši členskou schůzi, které jsou zpravidla v prvním kvartále roku (v mé domovské MO Tábor např. 15.2.2017). Zde doporučuji přihlásit se na začátku schůze s tím, že máte návrh na úpravu bližších podmínek výkonu rybářského práva. Jakmile dostenete slovo, předneste svůj návrh na povolení lovu z loděk na tom a tom revíru i se zdůvodněním. Následně se o návrhu bude hlasovat. Pokud pro Váš návrh zvedne ruku více než polovina účastníků, je zčásti vyhráno. Požadujte pak, aby bylo schválení Vašeho návrhu zaneseno do usnesení o členské schůzi s tím, že se výboru ukládá, aby schválený návrh předložil na Územním svazu. Tam by pak nemělo nic bránit tomu, aby se lov z loděk pro další rok povolil. Tedy v případě, že to nebude kolidovat s nějakou vyhláškou města, že to není např. pískovna, kde se těží a majitel si to nepřeje apod. A doporučuji si předem pro váš návrh sehnat podporu – tzn. další rybáře, členy vaší MO, kteří pro návrh zvednou ruku. Na členské schůze chodí okolo 5 % členů a tak vám většinou bude stačit pár desítek hlasů.
Zní to jednuše? No aby ne, když to tak prostě je. Je to náš svaz a naše vody a je jen na nás, jak budeme lovit v budoucnu. Je ale nutné jen nebrečet na sociálních sítích, “zvednout zadek” a jít na schůzi.
Zdroj: David Havlíček, 1. 2. 2017
Další články
Na výrobě našich člunů si dáváme opravdu záležet
Proto nás vždy potěší, když Vám naše výrobky dělají radost
Na mořském kajaku po ostrovech Andamanského moře
„Za chvíli tam budeme,“ říkám taxíkářovi a na navigaci sleduju
Naše oblíbené vodácké destinace
Jsme národ vodáků a tato tradice je u nás stále