Úvodní stránka>Recenze>Kajak Solar na cestách

Kajak Solar na cestách

 

Hledáte dárek pro cestovatele na Vánoce? 

Když jsme se rozhodovali pro náš první nafukovací člun, nevěděli jsme, kde začít hledat. Cestovatelská fóra byla plná rozporuplných tipů a popisy jednotlivých modelů v internetových obchodech obsahovaly různé odborné zkratky, jako například WW2, které nám laikům mnoho neřekly. V mojí recenzi modelu Gumotex Solar se chci soustředit na pět aspektů, které začátečníkům, jako jsme byli my, pomohou odpovědět na základní otázky proč stojí za to pořídit si vlastní kajak a na co se soustředit.

Hmotnost a přeprava

Začněme několika praktickými informacemi. Kajak Gumotex Solar váží 16 kg a vejde se do většího batohu o rozměrech 54 x 39 x 24 cm. Dalším potřebným vybavením jsou dvě pádla, ruční pumpa a bezpečnostní vesty, takže se jedná o druhé zavazadlo střední velikosti. Proto si nedokážu představit, že bych s kajakem cestovala sama, ani bych neplánovala dlouhé cesty pěšky s vybavením na zádech, ale výborně funguje, když ho dáme do kufru auta nebo ho vezmeme na výlet veřejnou dopravou, abychom se dostali k vodě. Je to rozhodně výhoda, protože se nemusíte starat o to, kde na vodě skončíte nebo jak kajak dopravíte zpět. Stačí ho jen znovu složit do velikosti příručního batohu.

Skládání a rozkládání

Nafouknutí kajaku trvá doslova pár minut a je velmi intuitivní, ale vyplatí se nahlédnout do návodu, protože jednotlivé komponenty je třeba sestavit ve správném pořadí. Například pokud se rozhodnete vložit směrovou ploutev, musíte na to pamatovat před naplněním vzduchových komor. Na rozdíl od jiných modelů této značky, jako je Swing, nemá Solar kovové upevnění, dalšími komponenty jsou pouze nafukovací sedadla, což výrazně usnadňuje montáž. Vypouštění je také velmi rychlé a snadno ho zvládne jedna osoba. Je vhodné kajak řádně vysušit a pečlivě sbalit, aby se při delším nepoužívání, zejména v zimě, nezničil.

Manévrovací schopnosti člunu a ovladatelnost

Po několika zkušenostech na různých zapůjčených kajacích mohu říci, že modely Gumotex se velmi snadno řídí, Solar je také velmi rychlý, zejména při pádlování ve dvou. Speciální směrová ploutev výrazně usnadňuje udržování správného směru. Když jsme se při jedné výpravě rozhodli, že ji nebudeme montovat ze strachu, abychom ji na mělčině nepoškodili, zjistili jsme, že se nám pádluje mnohem hůře. Rozhodně nejsme profesionálové, takže se nám stávalo, že jsme se točili v kruhu, když jsme nedokázali synchronizovaně pádlovat. Plavba na Solaru je příjemná, je snadno ovladatelný, takže ani delší výlety nekončí bolestí svalů.

Pohodlí a estetický vzhled

Model, který jsme si vybrali, je 410 cm dlouhý a 80 cm široký, takže se do něj snadno vejdeme dva (a samozřejmě i pejsek Bubu!) a máme dost místa na to, abychom si pohodlně natáhli nohy i na dlouhých celodenních raftových výletech. Solar má nosnost až 270 kg a možnost přidat další třetí sedačku pro dítě. My cestujeme se psem a prostor vpředu i vzadu využíváme na přepravu velkého množství zavazadel. Pokud se rozhodneme vzít si s sebou veškerou výbavu na kempování, nemusíme ji tahat v dalším vaku za kajakem. Protože Gumotex je světovou jedničkou ve výrobě nafukovacích člunů, často už z dálky poznáváme jiné lidi pádlující v kajacích této značky, a to nejen v Česku. Limetkově-olivová barva našeho Solaru rozhodně vyniká v porovnání s tlumenějšími barvami a její estetika se nám moc líbí.

Pro koho je Solar určený?

Pokud uvažujete o kajaku pro rekreační plavání, který díky své nízké hmotnosti a snadnému nafukování motivuje i ke krátkým jednodenním výletům, bude to vynikající model pro začátek vašich dobrodružství s nafukovacími čluny. Zároveň v klasifikaci vodácké obtížnosti Solar je určen až pro stupeň WW2, takže zvládne i obtížnější podmínky. Vždy mě na sociálních sítích zajímaly příspěvky kamarádů, kteří cestují s vlastním nafukovacím člunem a často píší o pocitu svobody a nezávislosti, kterou přináší možnost začít cestu téměř kamkoli a poznávat přírodu na vlastní pěst. Dříve jsem se zúčastnila několika organizovaných výletů na vodu spojených s nevyhnutelnou logistikou, která doprovází půjčování vybavení. Mít vlastní kajak byla pro nás změna, která umožňuje trávit čas na vodě několikrát ročně a ne jen jednou za sezónu.

Karolína Kania

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru