Úvodní stránka>Recenze>Jak uspěl Seawave na závodech v Thajsku

Jak uspěl Seawave na závodech v Thajsku

 

 

Přestože má Thajsko několik stovek kilometrů mořského pobřeží s desítkami různě velkých ostrovů a spousty řek různého stupně obtížnosti, zatím se v zemi nerozvinula vodácká tradice a zájem o vodní sporty se projevuje až v posledních několika letech.

Oblibě se začíná těšit především mořský kajak, stále více zájemců však v poslední době dává přednost surf ski a SUP (standup paddleboard). Příznivci těchto plavidel se rádi vydávají na různé výkonnostní akce s trasami v rozsahu od několika desítek až třeba po 100 kilometrů na řekách či na závody na moři dlouhé 20, 40 i více kilometrů.

Jednoho takového závodu jsem se zúčastnil v městečku Prachuap Khiri Khan, které leží zhruba 300 km jižně od Bangkoku. Město je svou polohou v široké zátoce přímo na pobřeží Thajského zálivu a s dalšími dvěma sousedními zátokami a několika skalnatými ostrůvky poblíž jako stvořené pro vodní sporty, na své objevení širší komunitou však stále čeká.

Před startem potkávám na nábřeží spoustu známých tváří, zdejší relativně uzavřenou vodáckou komunitu přeci jenom tvoří pouze několik desítek zájemců o pádlování.

I tak se jedná o jednu z dosud největších vodáckých akcí v Thajsku, kterou podpořila například Thajská turistická agentura (TAT), provinční správa a další provinční i celostátní sportovní, turistické i jiné agentury.

Celkově se na závod registrovala necelá stovka zájemců, na startu se nás nakonec sejde 84, což je i tak úctyhodný počet.

Závod se jede ve dvou trasách dlouhých 6 a 20 km, není ale rozdělený do kategorií podle plavidel, takže můj nafukovací kajak na pláži lemují kompozitní mořské kajaky, karbonové surf ski a ultra lehké paddleboardy.

V 6 hodin ráno, krátce po východu slunce se ozve startovní výstřel a všech několik desítek lodí se naráz vydává přes zátoku k prvnímu kontrolnímu stanovišti u malého ostrůvku.

Je to nezapomenutelný pohled, který dokresluje nebe a mořská hladina nádherně zbarvené sytými odstíny vycházejícího slunce. V dalších úsecích trasy se peloton trhá a vzdálenosti mezi jednotlivými loděmi se postupně zvětšují.

Jak to celé dopadlo? I v této konkurenci více než 80 lodí, z nichž většina je svou konstrukcí, materiálem i cenou o několik kategorií nad mým nafukovacím gumovým kajakem Seawave, který je určený spíš na delší výpravy než na závody, jsem se na trase na 20 km umístil na velmi pěkném 26. místě a nechal za sebou konstrukčně mnohem rychlejší plavidla.

I tak se ale víc těším na další vícedenní mořskou výpravu. Nebo že bych vzal Seawave ještě na další závod?

Jan Styblik

 

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru