Úvodní stránka>Cestování>Aktivní dovolená na Jadranu? Zkuste přibalit nafukovací kajak

Aktivní dovolená na Jadranu? Zkuste přibalit nafukovací kajak

Pro mnoho aktivních sportovců jsou prázdniny strávené v Chorvatsku spojené s představou velmi intenzivního utrpení. Opalovat se celý den u moře, večer se procházet po promenádě a pojídat zmrzlinu? Hrůza. Na většinu sportů jako je běh, kolo nebo lezení je horko. Plavání taky brzy omrzí. Naštěstí je tady i jiné řešení.

Podobnými představami o Chorvatsku jsem také dlouhá léta trpěl. Letos jsem ale zjistil, že Chorvatsko si člověk může perfektně užít taky aktivně. Chorvatské pobřeží je úžasně členité, a když se člověk dokáže dostat dál od letovisek, musí zákonitě narazit na liduprázdné a nádherné kouty mořského pobřeží. Jak se tam ale dostat? Půjčovny lodí jsou drahé, dovézt si svou loď je zase složité.

Geniální řešení bylo jednoduché: vzali jsme s sebou skladné nafukovací vybavení — mořský kajak Seawave od Gumotexu, nafukovací paddleboard Tambo a skládací pádla od TNP. Mimochodem všechno české výroby. Všechny tyto věcičky jsou „velké“ a lehké jen jako střední batoh. Úplně v pohodě se vejdou do běžného auta. Skladnost byla důležitá i v tom, že jsme vše v pohodě přenesli přes útesy a delší úseky, když bylo potřeba se dostat od cesty k moři a zpět.

Jako zkušební destinaci pro první plavbu vlastními silami po moři jsme si vybrali ostrov velmi zvláštního tvaru: Dugi Otok („Dlouhý ostrov“). Ukázalo se to jako skvělá volba. Dugi Otok je krásný, turisty nepříliš zavalený ostrov.

Na jihu ostrova je přírodní rezervace Telaščica, rozkládající se kolem stejnojmenné zátoky, zahloubené do nitra ostrova. Rezervace zahrnuje ještě asi 10 malých ostrůvků a slané jezero Mir. Pro naši plavbu na mořském kajaku to bylo parádní místo. Na průzračném čirém moři jsme si v klidu proplouvali z jedné zátoky do druhé, opalovali se na skaliscích, lezli po útesech a skákali z nich do vody, stoupali na nízké vrcholky nabízející nádherné výhledy. Jediní lidé za celý den byli na jachtách proplouvajících občas kolem.

Nejkrásnější ale byla západní strana ostrova. Tato část Dugeho Otoku je totiž tvořena kolmou stěnou, vysokou místy až 50 m. Byla nádherné plout podél této vysoké stěny. I v poledne tady člověk mohl být ve stínu. Vystoupit z vody ale znamenalo střihnout si rovnou nějakou lezeckou cestu. Pohled do vody naznačoval, že stěna pokračuje kolmo dolů i pod hladinou. Mimochodem v podstatě celé západní, asi 40 km dlouhé, pobřeží ostrova je bez osídlení.

I severní konec Dugeho Otoka, kam jsme se vydali poté, byl hezký a členitý, i když tady už bylo více lidí díky kempům a blízkosti několika vesniček. Zajímavostí zde je třeba úzká „kosa“, tedy asi 100 metrů dlouhý, ale jen dva metry široký pruh písku a kamení, který spojuje dva větší kusy ostrova.

Sečteno a podtrženo: Chorvatsko je super, když se člověk dokáže dostat z přelidněných míst. Ideálním prostředkem k tomu se ukázal levný a skladný nafukovací mořský kajak, jehož ovládání zvládne každý.

Zdroj: cestovani.lidovky.cz

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru