Úvodní stránka>Tipy>7 důvodů proč, Češi propadli kouzlu vodáctví

7 důvodů proč, Češi propadli kouzlu vodáctví

V půjčovnách lodí a dalších vodáckých nezbytností mají jasno. První odvážlivci strčí nos mezi dveře už v dubnu. Ten pravý nátřesk však přijde až s letními prázdninami. Pro svůj člun, pádlo a loďák si k nim navíc rok od roku chodí stále více plavbychtivých výletníků. Tady je 7 důvodů, proč Češi propadli kouzlu vodáctví.

1. Zvládne to každý.  Pohodlně

Doba nadvlády vratkých laminátových Titaniců je dávno pryč. Dnes už spousta vodáků plyne po řece jako na obláčku – v nafukovacím člunu. Díky své ovladatelnosti, odolnosti a celkové „uživatelské přívětivosti“ se takzvané PÁLAVY a další gumové čluny stávají nezpochybnitelnými vládci českých toků. S nimi to na vodě zmákne opravdu každý.

PÁLAVA, BARAKA, COLORADO. Na každé jak na obláčku

Nafukovací kánoe PÁLAVA z dílny GUMOTEX

2. Pro rodiny i vlky samotáře

Olej (klidná voda) ani peřeje nemusíte brázdit jen na dvojmístném škuneru. Do raftu ONTARIO 450 S či raftu COLORADO 450 pohodlně naskládáte sebe s partnerem i ratolestmi. A aktivní rodinná dovolená je na světě. Pokud však dáváte přednost sólo výkonům, potom je pro vás jako stvořený kajak. Zkrátka pro každého něco.

Jsi rodinný typ?

Nebo vlk samotář?

3. Nebudete se zalamovat zbytečnostmi

Vždycky jste chtěli zkusit výzvu Davea Bruna a žít jen se 100 věcmi? Pak vězte, že na řece tenhle minimalismus pozvednete na úplně novou úroveň. Tolik haraburdí se vám totiž do nepromokavého lodního pytle (loďáku) nebo transportního vaku ani náhodou nevejde. Nezapomeňte peněženku, kartáček na zuby, ručník, plavky, repelent a opalovací krém. Uvidíte, že bez toho ostatního se docela dobře obejdete.

Stačí člun a pár věcí. Čluny GUMOTEX jsou vskutku multifunkční

4. Na etiketu podle Špačka můžete na pár dní zapomenout

Vědět, kdy se sluší dámě políbit ruku nebo jak si složit ubrousek do klína je dozajista užitečné. Na řece vám ale bude stačit tohle: zdravíte se „Ahoj!“ a jediná uznávaná společenská hierarchie je na zadáky a háčky. Docela osvobozující, co říkáte?

Ahoooj!

5. Poznáte svou zem

Evropu máte v malíku, v Americe se vyznáte i poslepu a Asii s Afrikou znáte jak své boty. Jen v té České republice trefíte sotva po dálnici z Prahy do Brna? Nezoufejte. Není moc lepších způsobů, jak poznávat krásy naší vlasti než ze člunu. A to nemluvíme jen o přírodním bohatství. Řeky byly historické obchodní a kulturní tepny. Takže co stálo za to, se vždy dělo kolem nich.

Nejlíp vypadá svět z vodní hladiny

6. Řeka tuží svaly…

Řekněme si to na rovinu. Týden na vodě z vás kulturistu neudělá. Možná ale někoho překvapí, že při pádlování nepracují jen ruce. Vypilujte techniku a do pohybu se zapojí všechny svaly od těch hýžďových přes zádové až po svaly paží. A nezapomeňte plavbu proložit občasným výletem, ať protáhnete i nohy, které v lodi zahálejí. Po měsících za počítačem v kanceláři přijde tento cvičební režim určitě všem k duhu.

Protáhnete si svaly, o kterých jste nevěděli, že je máte

7. … i vztahy

Dokázali to už Josef Abrhám s Libuší Šafránkovou ve filmu Svatební cesta do Jiljí. Pokud chcete někoho skutečně poznat, vezměte ho s sebou do hor nebo na vodu. Adrenalinové sjíždění peřejí a jezů nebo naopak přátelské soulodění na klidnějších úsecích, to jsou přesně ty chvíle, které oddělí zrno od plev. Zkrátka a dobře, pokud s někým sjedete řeku, můžete si být jistí, že spolu zvládnete cokoliv!

Člun jako teambuildingový prvek

Text: Jan Pacas

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru