Úvodní stránka>Tipy>Do Chorvatska jedině na člunu

Do Chorvatska jedině na člunu

„Vaše moře, naše ženy,“ říkávají Chorvati. Každoroční příval miliónu českých turistů pro ně představuje nejen slušné obraty, ale taky téměř nepřetržitou promenádu v plavkách. Našich krásných žen – jak jinak. Někteří z nás si prázdniny bez dovolené na Balkáně nedovedou vůbec představit. Notoricky známá místa mohou letos získat nový rozměr.

1. Kamkoliv po vodě

Tak bychom jedním slovem mohli shrnout dovolenou s nafukovacím člunem. „Dostanete se na místa, kam jinak nedoplavete, suchou nohou se nedostanete a na velké lodi nedoplujete, protože ta by na mělčině nezakotvila a možná se nemohla ani přiblížit. S kajakem objevíte zapomenuté pláže, liduprázdné ostrůvky i tajemné skalní útvary. Nafukovací člun mi dává svobodu. A taky soukromí,“ říká vášnivý fotograf a kajakář Miroslav Šimek. Nezáleží tolik na tom, kam přesně se vydáte – zda na sever či na jih,s kajakem nemůžete šlápnout vedle.

Foto: Miroslav Šimek

2. Kamkoliv po souši

Kajak hravě sbalíte do stylového ruksaku, dáte do kufru a vzhůru za dobrodružstvím. Než vyrazíte na moře, ti otrlejší z vás si určitě nechají líbit pořádnou túru. Člun hravě nafoukáte do pěti minut. Jakmile se z výletu vrátíte, doporučujeme jej osprchovat sladkou vodou a nechat vyschnout na balkoně.

„Dřív jsem s sebou do Chorvatska vozil windsurfing. Zjistil jsem, že se to nevyplatí – vítr fouká maximálně jednou za týden. Navíc je výrazně těžší, a tak jsem měl větší spotřebu a desku jsem vozil na střeše auta. Když jsem měl motorový člun, platil jsem přístavní poplatky, roční licenci, pohon taky něco stál a kromě toho jsem si musel dělat kapitánské zkoušky. Nic z toho s nafukovacím kajakem nepotřebuju,“ pochvaluje si Miroslav Šimek.

Foto: Jan Sobek

3. Zábava pro celou rodinu

Taky máte dorůstající děti, kterým se s vámi na dovolenou k moři zrovna dvakrát nechce? Kajak může být skvělý argument, proč to letos ještě nevzdat. S kajakem prožijete nová dobrodružství, která vaši rodinu parádně stmelí. Ale pozor. Nepřeceňte své síly –na otevřené moře se nepouštějte, doporučujeme držet se spíše podél pobřeží. Silné mořské proudy by vás mohli odnést na míle daleko. Dětem raději přibalte záchranné vesty. A nezapomeňte na své čtyřnohé mazlíčky, ti se taky rádi svezou.

Foto: Karolina Siwkiewicz

4. Nejlepší opalovačka všech dob

Je všeobecně známo, že voda odráží sluneční paprsky. Při objevování zapomenutých zákoutí se tak opálíte daleko lépe, než kdybyste leželi na pláži. Nicméně dejte pozor a natřete se dostatečně vysokých ochranným faktorem – zejména obličej a ramena, protože na kajaku dostanou právě tyto partie zabrat nejvíc. Když si občas z kajaku skočíte šipku do moře a lehce se schladíte, vaše mokrá pokožka se opálí ještě lépe. A co teprve ta figura. To pak budou doma v Česku všichni koukat.

Foto: Miroslav Šimek

5. Ideální mix dovolené

Milujete moře, ale vidina netečného dvoutýdenního rožnění na pláži vás neláká? Co letos vyzkoušet nový typ dovolené u moře – kombinaci dokonalého relaxu a aktivního vyžití? Stačí s sebou přibalit batoh s nafukovacím kajakem o hmotnosti do 17,5 kilogramů.Sami při tom nějaké to kilo možná shodíte. Zkuste dvoumístný kajak SEAWAVE, který je speciálně vyvinutý promořský kayaking. Je aerodynamický, obratný, rychlý a ve vlnách perfektně stabilní. Případně volte kajak SWING či TWIST.

Foto: Gregor Vida

Foto: Miroslav Šimek

Text: Barbora Robková,

Foto: archiv GUMOTEX, fotografie od zákazníků

Sdílej tento příspěvek na Facebooku!

Sdílet na Facebooku

Další články

Název

Přejít nahoru